Články,  Zajímavosti

5 nejlepších horských průsmyků v Dolomitech

Dolomity nabízí nespočet krásných horských průsmyků. Které byste při návštěvě Dolomit rozhodně neměli minout?

 

Dolomity jsou pro milovníky roadtripů naprostým rájem. Poblíž legendárních horských průsmyků máte k dispozici obří množství turistických tras i ferrat. Na své si zde přijde opravdu každý. Pohodlně se usaďte, jízda pěti nejlepšími horskými průsmyky v Dolomitech začíná.

 

5. Passo delle Erbe

Jeden z nepříliš známých horských průsmyků patří k těm nejhezčím a to možná i proto, že není tolik navštěvovaný. Dominantou okolí je bezpochyby hora Sass de Putia (Peitlerkofel) s nadmořskou výškou 2875 metrů. Na horu se můžete dostat pomocí ferraty. 

Trasa z městečka San Martin de Tor měří 13.7 kilometrů s průměrným převýšením 6.9 procent. Z druhé strany můžete k průsmyku delle Erbe vyrazit z Millanu. Trasa je dlouhá 29.3 kilometrů s průměrným převýšením 5.4 procent.

 

4. Passo Rolle

Průsmyk Rolle je obklopen skupinou skalních štítů Pale di San Martino, kterému se mimo jiné přezdívá „růžové Dolomity“ – kvůli zbarvení do růžova při západu slunce. Z Passo Rolle ležícího v nadmořské výšce 1984 metrů máte přímý výhled na tyto masivy. V zimně je Passo Rolle hojně navštěvovaným lyžařským areálem, zatímco v letních měsících nabízí skvělé turistické trasy.

Z vesničky Predazzo je cesta k tomuto průsmyku dlouhá 20.3 kilometrů a vede okolo jezera Paneveggio. Méně oblíbená trasa z druhé strany (Fiera di Primiero) je dlouhá 22 kilometrů.

 

3. Passo Gardena

Passo Gardena je oblíbeným horským průsmykem a to zejména pro řidiče, kteří si ve zdejších zatáčkách přijdou na své. Gardena propojuje údolí Val Gardena a Val Baldia. Sedlo nabízí impozantní výhled na 3181 metrů vysoký Sassolungo (Langkofel). V nejbližším okolí máte výhled také na Marmoladu, nejvyšší horu Dolomit.

Mimo nejkratší cestu k sedlu (5.7 kilometrů) můžete zvolit tu náročnější z města Corvara. Tato trasa měří 8.8 kilometrů a pokud ji absolvujete na kole, počítejte s průměrným převýšením 6.7 procent.

 

2. Passo Sella

Nedaleko průsmyku Gardena se nachází další krásný průsmyk – Passo Sella. V mnohém si jsou průsmyky podobné. Sella nabízí stejně jako Gardena perfektní silnice včetně výhledů na Marmoladu a Sassolungu. Ze sedla si můžete dojít na oblíbenou ferratu Oskar Schuster.

Trasa z údolí Canazei patří k těm náročnějším. Měří celkem 11 kilometrů a dosahuje převýšení 7.2 procent. Za ty výhledy to ale stojí!

 

1. Passo di Giau

Jedno z nejfotogeničtějších míst Dolomit, potažmo celých Alp. To je Passo di Giau. Je také jedním z nejnavštěvovanějších průsmyků a proto ho doporučujeme v období sezóny navštívit již v brzkých ranních hodinách. Spousty strmých zatáček, někde až se 14 % převýšením, jsou opět skvělou volbou pro řidiče, případně výzvou pro cyklisty. 

Vrchol Ra Gusela (2595 metrů) je dominantním vrcholkem tohoto průsmyku. Pokud se zde vydáte na túru, můžete se například vydat ke skalnímu útvaru Cinque Torri nebo k vrcholkům Nuvolau a Averau. Ze známého lyžařského střediska Cortina d’Ampezzo je trasa na Passo di Giau dlouhá 15.8 kilometrů. 

 

Líbil se ti článek? Sdílej ho!